ما در حال حاضر اصلا چیزی به نام بیماری ارتوپدی در ایران نداریم. شاید چند بیماری عفونی مانند عفونت زانو و استخوان و… داشته باشیم، اما باز بیماری تلقی نمی شود. آن چیزی که ما اکنون در ایران به عنوان اشکال های ارتوپدی داریم، بیشتر مربوط به مسائلی است که انسان درطول زمان پیدا می کند. مسائل و مشکل هایی که اغلب به علت نوع سبک زندگی، ورزش کردن، اضافه وزن و…، زودتر در ایران اتفاق می افتند.

غلامعلی عکاشه متخصص ارتوپدی، در این خصوص می گوید: شایع ترین علتی که بیماران در حوزه غیرتصادف ها به ما مراجعه می کنند، آرتروز(به ویژه آرتروز زانو) است؛ علت اصلی ایجاد آرتروز زانو، تحمل تمام وزن بدن است. اغلب صدمه های واردشده به زانو بسیار زیاد است، به همین دلیل به سرعت به سمت آرتروز پیش می رود. چنانچه وزن فرد زیاد، ورزش و تحرکش کم و میزان چهارزانو و روی زمین نشستن فرد زیاد باشد، آرتروز زودتر اتفاق خواهد افتاد.

این عضو هیئت عالی نظام پزشکی به نقش ژنتیک در بیماری های ارتوپدی پرداخته و می افزاید: درحال حاضر مسئله ژنتیک در بیماری های ارتوپدی نقش بسیار اندکی دارند. بعضی از بیماری ها نیز مانند دررفتگی لگن و پاچنبری نیز بیشتر فامیلی است؛ همچنین ابتلا به این بیماری در مقایسه با آرتروز و بروز حوادث، بسیار اندک است.

شایع ترین مشکل ارتوپدی در زنان

بر اساس گزارش سایت پلیس، درد مفاصل زانو، بیشترین درد مفاصل در میان افراد مختلف به شمار می رود که شیوه نشستن روی زمین، برخاستن و همچنین افزایش سن، از عوامل تأثیرگذار بر این موضوع هستند.

حسین فراهینی، رئیس بخش آموزشی ارتوپدی بیمارستان رسول اکرم(ص) نیز استئوآرتریت یا آرتروز(ساییدگی مفصل)، دفرمیته ها مانند زانوی پرانتزی، ضربدری و ساییدگی کشکک(در جوان ها به ویژه خانم ها) را شایع ترین بیماری های زانو در ارتوپدی نام برده و می گوید: آرتروز شایع ترین بیماری ارتوپدی به حساب می آید. به طور معمول آرتروز در مفصل هیپ یا لگن، زانو و شانه رخ می دهد که معمولا در خانم ها از سن 55سالگی و در آقایان از سن 65سالگی نمایان می شود؛ درحال حاضر عامل جغرافیایی در آرتروز مفصل کمتر دیده می شود، اما بیماری های تخریب مفصلی بیشتر وابسته به عواملی مانند سن و جنس، شغل(افرادی که دارای کارهای سنگین هستند)، ژنتیک، زمینه های فامیلی، نوع تغذیه، بی تحرکی و افزایش وزن و چاقی، دفرمیته در اندام های تحتانی و فوقانی است.

وی با اشاره به راه های درمانی این بیماری می افزاید: تعویض مفصل یکی از راه های درمانی این بیماری است. اغلب ما برای تعویض مفصل براساس سن و پیشرفت ضایعه های مفصلی بیمار، تصمیم به عمل جراحی می گیریم. چنانچه آرتروز در مراحل اولیه باشد، این افراد معمولا با درمان های دارویی، فیزیوتراپی، آب درمانی، شنا و استفاده از عصا و تزریق های داخل مفصلی درمان می شوند یا زمان جراحی تعویض مفصل شان به عقب می افتد؛ اما در مراحل پیشرفته، درمان بیماری تنها تعویض مفصل است. کسانی که آرتروز پیشرفته در مفاصل زانو و لگن دارند، نباید دو زانو و چهارزانو بنشینند. همچنین نباید از پله ها زیاد بالا و پایین بروند و در شیب زیاد پیاده روی کنند.

تصادف ها، علت اصلی آسیب های ارتوپدی

  • امروزه بیماری ها و آسیب های ارتوپدی، باتوجه به بالابودن آمار تصادف ها و بروز حوادث طبیعی و غیرمترقبه، جزو پنج بیماری شایع دنیا به حساب می آید که سالانه موجب ناتوانی و مرگ میلیون ها نفر در سراسر جهان می شود. معمولا شکستگی های ناحیه مچ دست وپا، بازو، شانه، لگن، ران و ساعد از مهم ترین آسیب های ارتوپدی در بین مردم است.
  • هر شکستگی تا حدی باعث آسیب به بافت های نرم مجاور به خصوص عضلات، عروق خونی کوچک می شود، اما در اغلب موارد این صدمه ها درطی بهبودی شکستگی خودبه خود بهبود می یابند. گاهی یک شریان مهم صدمه می بیند که این صدمه یا توسط عامل ایجادکننده شکستگی به وجود می آید یا به وسیله لبه تیز جابه جاشده استخوان در زمان آسیب یا پس از آن حادث می شود. این عارضه می تواند عواقب جدی به دنبال داشته باشد. درواقع می تواند باعث ازدست رفتن اندام شود، اما خوشبختانه چندان شایع نیست.
این مطالب را از دست ندهید

آدرس کلینیک ارتوپدی شیراز

آدرس: شیراز، قصردشت، ابتدای بلوار بهشتی (خلدبرین)، مجتمع پزشکی پالادیوم، طبقه پنجم واحد ‌B-27

موبایل: 09177660493

ایمیل : dr.j.dehghani@gmail.com

ویژگی های کلینیک ارتوپدی شیراز

کلینیک ارتوپدی شیراز ، مدرن ترین و پیشرفته ترین کلینیک ارائه دهنده ی خدمات فوق تخصصی به بیماران داخل و خارج از کشور( توریسم درمانی) در زمینه ستون فقرات ، ارتوپدی و درد شروع به فعالیت نموده است. پزشکان این مجموعه را بهترین و مجربترین جراحان فوق تخصص ستون فقرات و ارتوپدی در شیراز تشکیل داده اند. ارائه خدمات با استفاده از جدیدترین روش های تشخیصی و درمانی و مدرن ترین تجهیزات پزشکی در سطح استاندارد های بین المللی همگام با مراکز مشهور و معتبر در آمریکا و اروپا میباشد.

متخصصین مرکز ارتوپدی در شیراز ، بهترین و مجربترین جراحان فوق تخصص ستون فقرات و ارتوپدی تشکیل داده اند که در همین راستا نمونه هایی از جراحی و عمل ها را در دپارتمان های مختلف کلینیک می توانید مشاهده کنید.